Kādas veselības pārbaudes nepieciešamas pirmklasniekam, sākot skolas gaitas

Lai gan lielākajai daļai bērnu mācību gads ir beidzies, dažiem jau jāgatavojas jaunajam mācību gadam. Skolas gaitu uzsākšana pirmajā klasē ir svarīgs notikums ikviena bērna dzīvē, tādēļ svarīgi ir pārliecināties par bērna fizisko un emocionālo veselību. Kādas veselības pārbaudes ir nepieciešams veikt pirms skolas uzsākšanas, lai noteiktu pirmklasnieka vispārējo veselības stāvokli un sagatavotu nepieciešamos dokumentus, stāsta «Premium Medical» ģimenes ārste-pediatre Gerda Lielause.

Pirms došanās uz konkrētām pārbaudēm, vispirms nepieciešams apmeklēt ģimenes ārstu vai pediatru, lai veiktu vispārējo veselības apskati. Ārsts nosaka bērna augumu, svaru, ādas stāvokli, vai nav kādas alerģijas, kā arī nosūta uz asins un urīna analīzēm. Tās uzreiz atspoguļo, vai ir kāds iekaisums, kā arī palīdz noteikt dažādu slimību sākuma stadijas. Noteikti pirms skolas uzsākšanas papildus jāapmeklē acu ārsts un zobārsts.

Doties pie acu ārsta ir ļoti būtiski ne tikai vispārējas pārbaudes dēļ, bet arī tādēļ, lai zinātu, piemēram, cik tālu no tāfeles bērns drīkst sēdēt klasē. Tāpat jānoskaidro, vai bērnam ir kādas redzes problēmas – tuvredzība vai tālredzība. Redzi bērnam ieteicams pārbaudīt ik gadu, jo mūsdienās bērniem novērojama ļoti strauja redzes pasliktināšanās, ņemot vērā, ka ikdienā pārspīlēti un nekontrolēti ilgi tiek lietoti datori, mobilie telefoni un televizori, kas ietekmē bērnu redzi. Ja laicīgi tiek konstatētas kādas redzes problēmas, līdz 11 gadu vecumam tās novērst var visefektīvāk.

Apmeklēt zobārstu ir nepieciešams, lai pārliecinātos par bērna mutes dobuma veselību.  Vai ir bojāti zobi, kā notiek nomaiņas process no piena uz kaula zobiem, vai bērnam veidojas pareizs sakodiens. Pirms vai pēc zobārsta apmeklējuma var doties pie zobu higiēnista, lai novērtētu bērna mutes dobuma higiēnas paradumus, kā arī saņemtu padomus, kā pareizi parūpēties par zobiem, lai tie būtu veseli un stipri.

Bērniem līdz 7 gadu vecumam, kad tiek uzsāktas skolas gaitas, ir jāsaņem divas profilaktiskās potes atbilstoši vakcinācijas kalendāram – vakcīna pret masalām, masaliņām, cūciņām un vakcīna pret difteriju, stingumkrampjiem, garo klepu, poliomielītu. Ja vecāki izvēlas bērnu nevakcinēt, bērnam skolas apmeklējums netiek liegts, bet vecāki uzņemas pilnīgu atbildību par šo izvēli.

Ja bērnam ir kāda hroniska saslimšana vai ģimenes ārsts uzskata, ka jāveic papildu izmeklējumi, konsultācijas, tad pēc vispārējās veselības pārbaudes ārsts nosūta bērnu pie ārstiem-speciālistiem – neirologa, logopēda, kardiologa, ortopēda vai otolaringologa.

Pēc visām nepieciešamajām pārbaudēm ģimenes ārsts vai pediatrs medicīniskajā kartē, kas jāiesniedz skolā, veic ierakstu par bērna psihomotoro attīstību un piemēroto fizisko noslodzi. Tāpat tiek atzīmēti dati par redzi, augumu, svaru, kā arī speciālas norādes, kas attiecas uz pacienta veselības stāvokli un ir vērā ņemamas, piemēram, pārciestās infekcijas, operācijas, alerģiskas reakcijas. Šai veselības kartei arī jāpievieno potēšanas pases kopiju. Ja vecāki bērnu ir atteikušies vakcinēt, tad atteikumam obligāti jābūt rakstiskā veidā pie ģimenes ārsta, bet tā kopiju jāiesniedz skolā kopā ar pārējiem dokumentiem.

Piemērotākais laiks veselības pārbaužu veikšanai ir pavasaris un vasara, jo šajā periodā «neplosās» vīrusi, kā arī ārsti un speciālisti ir pieejamāki. Ja šīs pārbaudes neveic savlaicīgi pavasarī vai vasarā, tad parasti, iestājoties rudenim, par profilaktiskām pārbaudēm pacienti piemirst vai ir spiesti gaidīt rindā.