Rindu mazināšanai pie ārstiem novirzīs € 7 000 000

Iepriekš slimnīcu valsts galvoto aizdevumu atmaksai nākamajā gadā paredzētos septiņus miljonus eiro novirzīs rindu mazināšanai pie veselības aprūpes speciālistiem un operācijām uz endoprotezēšanu, paredz otrdien valdībā apstiprinātais Veselības ministrijas (VM) informatīvais ziņojums «Par ambulatoro un stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanu».

Ministrija atgādina, ka 18.augustā Ministru kabinets nolēma, ka slimnīcu valsts galvoto kredītu atmaksu pārņem Finanšu ministrija. Līdz ar to iepriekš VM budžeta apakšprogrammā «Valsts galvoto aizdevumu atmaksa» paredzēto finansējumu septiņu miljonu eiro apmērā tika paredzēts novirzīt ambulatoro un plānveida stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības nodrošināšanai.

Papildu piešķirto finansējumu paredzēts novirzīt rindu mazināšanai pie ārstiem speciālistiem, rindu mazināšanai uz dienas stacionārā sniegtajiem pakalpojumiem un rindu mazināšanai endoprotezēšanā.

Šādu finansējuma pārdali VM pamato ar garajām rindām pie dažādu jomu speciālistiem. Tā, piemēram, 1.aprīlī rindā pie endokrinologa bija jāgaida līdz 238 dienām, pie ginekologa – līdz 157 dienām, pie kardiologa – līdz 229 dienām, pie reimatologa – 275 dienām, pie gastroenterologa – līdz 216 dienām, bet, piemēram, uz medicīnisko apaugļošanu rindā jāgaida no viena līdz vairāk nekā trīs gadiem. Savukārt uz ķirurģiskajiem pakalpojumiem oftalmoloģijā rindā jāgaida pat līdz 3000 dienu, kas ir vairāk nekā astoņi gadi.

Tāpat ievērojamas rindas slimnīcās ir uz valsts apmaksātām lielo locītavu endoprotezēšanas operācijām. Tā, piemēram, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcā uz šādu operāciju rindā jāgaida aptuveni pusgadu, bet Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā – gandrīz četri gadi. Tajā pašā laikā dažās slimnīcās uz šādu operāciju jāgaida vien daži mēneši, bet Rēzeknes slimnīcā šāda operācija ir pieejama dažu dienu laikā.

Līdz ar to no plānotajiem septiņiem miljoniem eiro lielāko daļu jeb 4,5 miljonus eiro paredzēts novirzīt sekundārās ambulatorās veselības aprūpes rindu mazināšanai pie speciālistiem kardioloģijā, otolaringoloģijā, psihiatrijā, pediatrijā, ķirurģijā, ginekoloģijā un citur, kā arī rindu mazināšanai uz dienas stacionāra pakalpojumiem – hemodialīzes, rehabilitācijas, ķīmijterapijas, staru terapijas, ķirurģiskajiem pakalpojumiem oftalmoloģijā, hronisko sāpju pacientu ārstēšanai un citu pakalpojumu nodrošināšanai.

Paredzēts, ka tādā veidā varēs nodrošināt speciālistu pakalpojumus papildu 221 600 pacientiem, bet papildus dienas stacionārā sniegt pakalpojumus par 18 000 pacientu vairāk nekā līdz šim. Tiek lēsts, ka gaidīšanas rindas samazināsies par 50%.

Savukārt stacionārās veselības aprūpes rindu mazināšanai endoprotezēšanā plānots novirzīt 2,5 miljonus eiro, kas ļautu nodrošināt dažāda veida endoprotezēšanas operācijas papildu 1284 pacientiem.

Kā ziņots, lai risinātu valsts galvoto aizdevumu saņēmušo veselības aprūpes iestāžu finanšu problēmas, valdība ceturtdien atbalstīja VM priekšlikumu no 2017.gada pārņemt slimnīcu kredītsaistības 170 miljonu eiro apmērā.

VM valdībai sagatavotajā ziņojumā skaidroja, ka, pārņemot valsts galvoto aizdevumu saistības no ārstniecības iestādēm, tiks ievērojami samazināts finansiālais slogs ārstniecības iestādēm un tiks novērsts iespējamais risks, ka ārstniecības iestādes nevarēs nodrošināt aizdevuma un procentu maksājumu atmaksu pilnā apmērā. Šo kredītu atmaksa ir būtiski ietekmējusi slimnīcu finansiālo situāciju.

Ja valsts pārņems saistības, ārstniecības iestādēm būs iespēja pilnvērtīgāk sniegt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, nesamazinot pakalpojumu sniegšanai paredzētos līdzekļus, ar kuriem pretējā gadījumā būtu jānodrošina valsts galvoto aizdevumu saistību segšana. Ieguvēji būšot gan pacienti, gan tautsaimniecība kopumā, uzsvēra ministrija.

VM atgādina, ka 2015.gadā valdība vienojās piešķirt ārstniecības iestādēm papildu 5,7 miljonus eiro daļējai valsts galvoto aizdevumu kārtējo saistību segšanai. 2016.gadā šo saistību izpildei paredzēts finansējums 7,78 miljonu eiro apmērā, 2017.gadā – astoņu miljonu eiro, bet 2018.gadā – 8,2 miljonu eiro apmērā.